Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

seo uyumlu içerik oluşturmak

İnsanlar oluşturduğu içeriklerin SEO uyumlu olmasını ve aramalarda üst sıralarda çıkmasını isterler. Gerçekte SEO uyumlu içerik oluşturmak için bir matematik formülü yok; fakat belirli uygulamalar ve rehberler tabii ki var.

Bu makalemde sizlere SEO uyumlu içerikler oluşturmanızda yardımcı olabilecek belli başlı bilgileri aktaracağım.

İnsanı Göz Ardı Etmeyin

İçeriklerinizi oluştururken, sadece yazılarınızda vermek istediğiniz bilgileri ve hedef kitlenizin bu bilgiyi nasıl alacağını düşünün. İnsanlar neden sitenize geliyor, hangi tür bilgileri arıyorlar, sizin için önemli olan bu. SEO ile ilgili bu makalede ve diğer makalelerdeki bilgiler aklınızı meşgul etmesin, siz sadece yazın.

Arama motorları insana değer verir. Yayınlayacağı linklerin insanlara faydalı ve onları memnun eden içeriklere sahip olmasını ister.

Giriş, Gelişme, Sonuç

Oluşturduğunuz içeriğin yapısının düzgün kurulması okuyucunuza keyifli bir okuma sunar. Giriş paragrafı daha sonrasında devam edecek içerik hakkında ön bir bilgi verir.

Arama motorları giriş paragrafına önem verir. Arama sonuçları sayfasında ilk paragraftaki bilgiler ekrana gelir. Başlığınızda kullandığınız keyword’lerin giriş bölümünde yer alması arama motoru açısından başlığın içerik ile ilintisini belirler.

Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri (Header Tag) konusunda önceki makalemde detaylı bilgi vermiştim. Başlık etiketleri ile sayfanızın düzenini sağlayarak okuyucuyu istediği bilgiye kolayca yönlendirirsiniz.

Uzunluk Önemlidir

Oluşturduğunuz içeriğin kelime sayısı ve keyword kelimelerinizin içeriğinizde ne sıklıkta geçtiği önemlidir. Arama motorları açısından ideal bir içerik 1000-1200 kelime arasında olmalıdır.

Bağlantılar ve Anchor Text Kullanımı

Oluşturduğunuz içerik site içi veya dışı sayfalara link içerebilir. Makalenizde link kullanacaksanız bu linki anchor text olarak kullanmanız, arama motorunun verdiğiniz link ile kullandığınız anchor text arasında anlamlı bir ilişki kurmasını sağlar.

Örneğin: Profesyonel sosyal ağ olarak ben Linkedin kullanıyorum.

Gözden Geçirme

Evet bu madde garip gelebilir, ama yazdığınız makaleyi anlam ve dilbilgisi olarak gözden geçirmeniz gerekir. Sayfanızda yapacağınız küçük bir yazım hatasını gözden kaçırırsanız okuyucularınız bunu umursamayabilir, fakat arama motorlar umursar.

Sözün Özü

  • İçeriklerinizi insan için oluşturun, arama motoru üzerine düşeni yapar.
  • İçeriklerinizin paragraf yapısını okuyucu ve arama motoru açısından anlaşılabilir kurun.
  • Header tag’leri kullanmayı unutmayın.
  • İçerik kelime sayısına ve bunun keyword’lerinize oranına dikkat edin.
  • Anchor text kullanarak kelime – link ilişkisini sağlayın.
  • İçeriğinizi tekrar okuyun.

İletİşİm

Adres:

 Merkez Mahallesi Çavuşbaşı Caddesi

Itri Sok. Özdoruk Konakları

Çekmeköy İstanbul

Tel: +90533 335 7545

Email: info@dijitalyayincim.com

Bİzİ Takİp Edİn

follow dijitalyayincim on linkedinfollow dijitalyayincim on facebookfollow dijitalyayincim on twitter     

Referanslarımız

Go to top