Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

seo uyumlu sayfalar oluşturmak

Arama motorlarının web sayfalarınızı yakalama yetenekleri sınırlıdır. Bütün arama motorları belirli algoritmalar ile çalışır. Bu yüzden arama motorları her zaman sayfanızı sizin gördüğünüz gibi göremez.

0 ve 1’lerden oluşan bu dünyada arama motoruna neyi bulacağını söylemek SEO uyumlu sayfalar oluşturmak ile mümkündür. Bu makaledeki bilgiler ile arama motorlarına yardımcı olarak sayfanızın SEO uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Sayfa URL’si

Bu şekilde gözüken bir URL http://dijitalyayincim.com/index.php?option=com_content&view=article&id=11 sayfanın ne hakkında olduğu ile ilgili bize ipucu vermez. Fakat bu URL http://www.dijitalyayincim.com/seo/organik-seo bize sayfanın “SEO” kategorisi altında yer alan “Organik SEO” hakkında olduğunu gösterir.

İkinci örnekteki URL arama sonuçları sayfasında gözüktüğünde ziyaretçilerinize daha anlamlı gelir. Aynı şekilde sayfayı ziyaret ettiğimizde adres çubuğunda daha düzenli gözükerek ziyaretçilerinize kategori ve bölüm başlıkları hakkında bilgi verir.

Sayfa başlığı <title>

Arama motorlarının sayfa içi elemanlara verdiği değeri 1’den 10’a kadar sıralarsak, sayfa başlığı en yüksek notu alır.

  • Sayfa başlığı - “<title> tag” - çok önemli 3 noktada gözükür:Tarayıcı başlığı: <title> tag’leri tarayıcınızın başlığında ve sekme başlığında gözükür.

tarayıcı başlığı

  • Arama sonuçları: Eğer bir internet kullanıcısı <title> tag alanında kullandığınız keywordleri içeren bir arama yaparsa, arama motorları sonuç ekranında sizin keywordlerinizi kalın harflerle yazarak öne çıkarır. Bu da kullanıcıya görsel olarak yardımcı olur ve dolayısıyla tıklanma oranınızı arttırır.

  • Site linkleri: Birçok site, özellikle sosyal medya siteleri sizin sayfanıza verilen linklerde <title> tag alanındaki bilgileri anchor text olarak kullanır.

site linkleri

Multimedia içerik

Oluşturduğunuz sayfalara fotoğraf ya da video görselleri ekleyin. Bu görsellerin “alt” etiketlerini sayfanızdaki keywordler ile düzenleyin. “Alt” etiketlerine yazdığınız keywordler arama motorlarının fotoğraf veya video arama sonuçlarında gözükerek sayfanıza gelen trafiği arttırır.

SEO uyumlu içerik

SEO uyumlu içerik hazırlamak ile ilgili makalemi buradan okuyabilirsiniz. SEO uyumlu içerikler ile sayfalarınızın arama motorları tarafından daha kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Sayfa hızı

Sayfanızın hızı, arama motorlarının sayfanızın kalitesini değerlerken kullandığı diğer bir faktördür. Sayfa hızı sitenizin hızı ile karıştırılmamalı. Kullanıcıların sayfanıza bağlandığı süre ile içeriklerin tamamının görüntülenmesi arasında geçen süre ne kadar kısa ise arama motorları sitenizi o kadar çok sever.

Sosyal medya

Sayfanıza ekleyeceğiniz sosyal medya paylaşım butonları, kullanıcıların sayfanızı daha kolay paylaşmasını ve böylece sayfanızın SEO açısından saygınlığını arttırır.

Keyword’ler

Basit anlatımla keyword, sayfanızda bulunan içeriklerinizin, istediğiniz arama sonuçlarında görüntülenmesi için sayfa bilgilerine eklediğiniz anahtar kelimelerdir. Anlatımı basit olmasına karşın kullanımında çok dikkat edilmesi gerekir, zira abartılı kullanımda sayfanızın değeri düşebilir. Keywordlerin kullanımında dikkat edilecek konular başka bir makalenin konusu olacak.

İletİşİm

Adres:

 Merkez Mahallesi Çavuşbaşı Caddesi

Itri Sok. Özdoruk Konakları

Çekmeköy İstanbul

Tel: +90533 335 7545

Email: info@dijitalyayincim.com

Bİzİ Takİp Edİn

follow dijitalyayincim on linkedinfollow dijitalyayincim on facebookfollow dijitalyayincim on twitter     

Referanslarımız

Go to top